Acutake Lightroll Keyboard - srolujte si klávesnici a vyražte na cesty

Recenze (autor Jan Cholt) - Nejen často cestující majitelé notebooků ocení mobilní klávesnici plných rozměrů se standardním rozložením kláves. Nevadí jí vlhkost, prach ani písek, pracuje tiše a dokonce je i podsvícená. Přitom stojí jen pár stovek.


Konzervativní klasik nedá na staré dobré klávesnice dopustit a nejraději by zůstal u svého letitého modelu. Nejspíš prožil několik upgradů počítače, ale oblíbená klávesnice mu dělá společnost dál. Doba notebooků a módních výstřelků však klasikům nepřeje. Z pohledu klávesnice platí, že takřka co notebook, to originál. Z různých důvodů se mění také rozložení stolních klávesnic a navíc jejich transport s notebookem není praktický. Samozřejmě jen za předpokladu, že ji nemůžete srolovat a přihodit do brašny.

Rozbalení
Klávesnice je tak tenká, jak to jen jde, což znamená rovné zápěstí při psaní a nejsou třeba ani odkládací plochy pro dlaně. Na první pohled je zachováno klasické rozložení. Brzy však přijedete na to, že samotné klávesy jsou menší a při psaní je nutné být preciznější. Velký mezerník je nahrazen dvojicí menších kvůli problémům při detekci stisku a snazšímu rolování. Klávesy Ctrl jsou také menší a v dolní řadě najdete ještě dvě neoznačené klávesy bez funkce. Úplná klasika se tedy nekoná.
Kontrolky Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock jsou na pravé straně, kde se nachází také elektronika. Červená barva jejich podsvícení trochu ruší. Podsvícení celé klávesnice budí mnohem lepší dojem. Světle modrá barva světla neobtěžuje, popisky samotných kláves jsou dobře viditelné, intenzita je rovnoměrná a práce v úplné tmě pohodlná. V prodeji je také černá varianta Darkroll bez podsvícení, která je o 300 Kč s DPH levnější.

Mechanicky
Základním materiálem je ohebný a zdravotně nezávadný silikon, který nepouští a ani nenasákne
žádnou kapalinu. Klávesnici lze umýt vodou, alkoholem či desinfikovat. Pracovat můžete ve vlhkém či přímo mokrém prostředí a nevadí ani prach a písek. Rovněž se nemusíte bát pádu z výšky ani polití nápoji všeho druhu. Klávesnici vadí pouze příliš silný stisk, lámání a samozřejmě také ostré předměty. Podle výrobce by měla vydržet milion stisků.
Při psaní je tichá, ale nikoliv neslyšitelná. Přece jen i gumové klávesy vydávají zvuky. Zapnuté podsvícení svým tichým vrčením asociuje zářivku. Acutake srolujete do 14 cm vysokého válečku o průměru zhruba 7 cm a můžete vyrazit do terénu. Hmotnost lehce přes 300 g není špatná.

Píše jako blesk... sem tam uhodí
Na gumovou klávesnici je třeba si zvyknout. Nelze na ní psát příliš rychle a píšete-li všemi deseti, raději na ni zapomeňte. Pocit při stisku kláves není tak gumový nebo houbovitý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na mezerník si budete zvykat déle, stejně jako na prázdnou klávesu na místě obvyklého Alt. Všechny zmíněné neduhy však nebrání každodennímu používání.
Acutake přitahuje svým povrchem prach a drobky víc než běžné plastové klávesnice. Smetí nejde snadno sfouknout a mnohem jednodušší je zajít k umyvadlu a vše spláchnout. Klávesnice se uplatní jako cestovní doplněk k notebooku, také všude tam, kde existují vyšší nároky na hygienu (např. nemocnice, školy, speciální provozy) a rovněž tehdy, když pracujete často v exteriéru. Dobře poslouží také v prašných provozech jako odolná alternativa ke svým běžným kolegyním. Pochvalu si zaslouží rovněž cena, která není přemrštěná a odpovídá tomu, co Acutake nabízí.

FAKTA
Acutake Lightroll Keyboard - klávesnice
Počet kláves: 111 + 3 přepínače
Podsvícení: ano
Rozhraní: USB, PS/2 (pomocí redukce)
Obsah balení: klávesnice, redukce USB - PS/2, návod
Rozměry (š x v x h): 495 x 15 x 140 mm.
Hmotnost: 305 g
Cena: 653 Kč (bez DPH 549 Kč)

HODNOCENÍ
Pro: Do každého prostředí, omyvatelnost, přenositelnost.
Proti: Citlivější na preciznost psaní, nestandardní dolní řada kláves, rezervy v podsvícení.
Hodnocení: 70 %
Kontakt: TNTrade, spol. s r. o., tel. 495 800 720, www.tntrade.cz

Připraveno pro magazín Click! 9-10/2008.
Celý text...

U:fonův mobil aneb volání zadarmo

Recenze - Přes masivní kampaň mnoho lidí stále netuší, že vedle zavedených značek Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone funguje na našem trhu ještě čtvrtý mobilní operátor. Přitom je to už více než rok, kdy značka U:fon nabídla první služby. Klasické mobilní telefonování se k nim připojilo v létě.

Když společnost Mobilkom provozující síť U:fon v červnu oznámila spuštění svých hlasových mobilních služeb, její zástupci jedním dechem dodávali, že jsou určené především těm, kteří chtějí ušetřit. Volání s tarifem Za Nula s nulovým měsíčním paušálem a navíc zdarma do vlastní sítě tady opravdu ještě nebylo. U:fon samozřejmě nabízí také standardní tarify s měsíční platbou v řádu stokorun, my se však dále budeme zabývat pouze „nulovou“ variantou.

U:Fonova síť má zatím nejmenší pokrytí, ale stále se zlepšuje. Hluchá místa však zalepují také ostatní operátoři. Stav na konci září 2008.


Mapy pokrytí T-Mobile, Telefońiky O2 a Vodafone.

Háčky

Volání zdarma působí samozřejmě na první pohled výhodně. Před nákupem je však dobré zvážit některé aspekty, které s sebou síť tohoto mobilního operátora nese. Prvním z nich je zatím nejmenší pokrytí území České republiky. Není špatné, ale porovnáním zjistíte, že do leckterých oblastí U:fonův signál ještě nedorazil. Na rozšíření pokrytí firma usilovně pracuje, nicméně ani konkurence nespí.
Dalším faktorem je fungování samotné sítě. Jak jsme psali v Clicku 7/2008, nejde o klasickou technologii GSM, používanou ostatními českými mobilními operátory, ale CDMA na frekvenci 410 – 430 MHz. To přináší jisté výhody provozovateli sítě, ale zákazník je například odkázaný na pouhé dva mobilní telefony v nabídce. Běžně používané GSM přístroje tady nefungují a pokud byste si nakrásně dovezli kompatibilní aparát ze zahraničí, pravděpodobně nerozběhnete ani ten. My jsme testovali se základním modelem Ubiquam U-400, o němž bude řeč dále.
Fakt, že operátor působí na zdejším trhu jen cca rok a půl znamená, že výhoda v podobě volání zdarma do vlastní sítě je relativní. Počet lidí, kteří služeb U:fona v současnosti využívají je řádově menší než u Telefónicy, T-Mobilu či Vodafonu. Pravděpodobně tedy budete volat více mimo domovskou síť, než kdybyste byli zákazníkem některé ze zmíněné trojice společností.
Z tabulky porovnávající nejlevnější běžné paušály všech čtyř operátorů vyplývá, že se pro využívání U:fonova tarifu Za Nula musíte upsat na dva roky. To je však, s výjimkou Vodafonu, stejné jako u konkurence. Navíc zaplatíte aktivační poplatek 500 Kč (vše s DPH) a především 3.000 Kč za mobilní telefon. Ten dostanete u ostatních operátorů už za korunu nebo maximálně za stokoruny, nemluvě o široké nabídce bazarů. Pokud počáteční platby sečtete a vydělíte 24 měsíci, dostanete částku 145,83 Kč. A to je vlastně dvouletý měsíční paušál, který ovšem zaplatíte hned na začátku.
Na poslední potíž narazíte v okamžiku, kdy chcete vyjet za hranice naší vlasti. Kvůli nekompatibilitě telefonu si v zahraničních GSM sítích nezavoláte. Při letním oznámení mobilních služeb zástupci U:fona naznačovali možné řešení v podobě duální SIM a přístroje, který by u nás fungoval pouze v síti CDMA a v zahraničí se byl schopný domluvit se standardními GSM sítěmi roamingových partnerů. Ten však dosud není dostupný.

Pozitiva
Po první minutě účtuje U:fon po sekundách, což je výhodné především v porovnání s Telefónicou (viz tabulka). Také cena za volání do ostatních tuzemských sítí je nižší. Konkurence, proti tomu nabízí volné minuty nebo kredit na volání. Cena SMS je spolu s Vodafonem rovněž nejnižší, jen se po odeslání 250 zpráv za měsíc zvyšuje na veskrze průměrnou částku 1,50 Kč za SMS.
Hlavním trumfem čtvrtého operátora je však platba za příchozí volání z ostatních zdejších sítí ve výši 1 Kč, navíc s tarifikací od počátku hovoru po sekundách. Díky tomu lze snížit platby za volání až na nulu. Zjednodušeně řečenu to znamená, že při dané ceně musíte přijímat hovory z cizích sítí v délce téměř pětkrát vyšší než jsou odchozí hovory do stejných sítí.
Velmi rozumně jsou nastavené také ceny za hovory do zahraničí. Například na pevnou linku do kterékoliv ze sousedních zemí si zavoláte za 1,79 Kč/min a telefonát do USA vychází na 4,64 Kč/min což je v obou případech srovnatelné spíše s internetovou telefonií založené na protokolu SIP než nabídkou ostatních mobilních operátorů. Tarifikace je stejná jako v případě tuzemského provozu, po první minutě tedy platíte za každou provolanou sekundu.

Telefon
Služby U:fonova mobilu jsme tři týdny testovali se základním aparátem Ubiquam U-400. Na první pohled patří do kategorie nejlevnějších GSM přístrojů, takže se připravte na pasivní displej rozlišením 128 x 128 bodů, absenci fotoaparátu a vzhled podobný laciným Siemensům tak před pár lety.
Zmíněné věci nemusí být nutně na škodu. Aparát je malý a díky lacinému vzhledu a nekompatibilitě s GSM sítěmi o něj budou jen těžko mít zájem kapsáři. S ohledem na displej trochu zamrzí jen průměrná doba, po kterou Ubiquam vydrží fungovat na jedno nabití. Výrobce udává 200 hodin (8,3 dní), ale v praxi počítejte tak se čtyřmi až pěti dny.
Trochu rychlejší by mohla být odezva jednoduchého, ale přehledného menu. Po vstupu do něj máte na výběr z šesti ikon (Zprávy, Kontakty, Užitečnosti, Nastavení, Profily a Displej). Ty skrývají příslušné položky, už bez jakékoliv grafiky. Práci v menu zrychlují číselné klávesové zkratky.
Přístroj bez problémů zvládá základní operace. Do telefonního seznamu si můžete ukládat kontakty, SMS se ukládají do přístroje a síť podporuje také potvrzení o doručení zprávy, byť se ukládá jako samostatná položka do složky doručených zpráv. Z dalších funkcí je tady ještě budík, kalendář, hry, kalkulačka, světový čas nebo stopky. Podporovány jsou také profily, s jejichž pomocí telefon snadno přepnete třeba do režimu Schůzka nebo Tichý.
Aparát může posloužit rovněž pro připojení k Internetu, avšak pouze jako USB modem. Kabel si musíte dokoupit a nejvyšší rychlost 153 kb/s stačí tak pro kontrolu e-mailů.

Pro koho je
Nakonec nezbývá než souhlasit s U:fonem, protože jeho tarif Za Nula ve spojení s telefonem Ubiquam U-400 je skutečně určený především těm, kdo chtějí maximálně ušetřit. Nákup dvou přístrojů se vyplatí v okamžiku, kdy chcete často telefonovat třeba s babičkou, přítelkyní či dětmi a z nějakého důvodu není použitelná internetová telefonie. Zajímavé jsou rovněž ceny za volání do zahraničí, které by k nákupu mohly třeba přesvědčit podnikatele s intenzivními kontakty v cizině. Pokud patříte ke šťastlivcům, jimž volají ostatní a sami někam telefonují jen občas, můžete ušetřit díky platbám za příchozí hovory. Asi největší nevýhodou je nekompatibilita technologie CDMA, prozatím nefungující roaming a vysoká počáteční investice.

Fakta
U:fonův mobil Ubiquam U-400
- mobilní telefon
Sítě: CDMA 2000, 1x EVDO, Rev.A, 410 - 430 MHz
Displej: STN LCD 128 x 128 bodů/65.000 barev
Datová komunikace: USB, Internet, max. 153 kb/s
Udávaná doba hovoru/pohotovosti: až 150 min/až 200 h
Fotoaparát: ne
Video: ne
Hudba: polyfonní melodie (32 tónů)
Vkládání textu: prediktivní vkládání textu
Ovládání: alfanumerická klávesnice, čtyřsměrné navigační tlačítko se středovým potvrzováním, klávesy pro příjem a odmítnutí hovoru, dvě kontextová tlačítka
Obsah balení: mobilní telefon, akumulátor, SIM karta, nabíječka, český návod
Rozměry (š x v x h): 46 x 105 x 17 mm
Hmotnost: 80 g (včetně akumulátoru a SIM karty)
Cena: s tarifem Za Nula 3.000 Kč (bez DPH 2.521 Kč) + aktivační poplatek 500 Kč

Hodnocení
Pro: Nulová měsíční platba, volání zdarma v rámci sítě, nízké ceny za volání do zahraničí, platby za příchozí hovory z ostatních tuzemských sítí, jednoduchá obsluha telefonu.
Proti: Nekompatibilita s GSM sítěmi, malá nabídka telefonů, vysoká počáteční investice, horší pokrytí ČR signálem, nefunguje v zahraničí.
Hodnocení: 60 %
Kontakt: MobilKom, a. s., tel. 811 811 811
Web: www.ufon.cz

Porovnání běžně dostupných tarifů čtyř tuzemských mobilních operátorů s nejnižší měsíční platbou na konci září 2008. Všechny ceny s DPH.









































































OperátorU:fonTelefónica O2T-MobileVodafone
TarifZa nulaNeon SKredit 150 HITNabito 119 Po svém
Aktivační poplatek

500 Kč


95 Kč1 Kč0 Kč
Měsíční paušál0 Kč300 Kč178 Kč119 Kč
Volné minuty/kredit0 min40 min do všech sítí214,20 Kč119 Kč
Minuta volání do vlastní sítě0 Kč5,50 Kč, volání o víkendech a svátcích zdarma6,55 Kč6 Kč
Minuta volání do ostatních sítí4,90 Kč5,50 Kč6,55 Kč

6 Kč


Tarifikace60 + 1 s60 + 60 s60 + 30 s60 + 1 s
SMS1,19 Kč (prvních 250 SMS), pak 1,50 Kč1,50 Kč1,79 Kč1,19 Kč
Cena telefonu k tarifu3 000 Kč

1 Kč


1 Kč při útratě nejméně 250 Kč/měs., jinak 699 Kč577 Kč při závazku na šest měsíců
Délka závazku24 měsíců24 měsíců24 měsícůzáloha 500 Kč vratná po třech měsících
PoznámkaZa příchozí hovory z cizích sítí odměna 1 Kč/min.





Recenze byla připravena pro Click! 9-10/2008.
Celý text...

Televize DVB-T v mobilu LG KB770

Zpráva - Během listopadu se v obchodech objeví už druhý mobilní telefon s možností příjmu digitálního pozemního televizního vysílání standardu DVB-T. Stejně jako první model HB620T pochází z dílen LG, ale na rozdíl od něj má velký 3" dotykový displej a řadí se tak mezi další epigony Apple iPhone.

LG KB770 má širokoúhlý displej s rozlišením 240 x 400 bodů a dokáže zobrazit až 262 000 barev. Nemá pohybové čidlo jako iPhone, takže otočení obrazu je závislé na konkrétní funkci či aplikaci (televizi musíte sledovat naležato) nebo je v některých případech možné ruční přepínání (např. při psaní SMS).
Kromě tria GSM sítí (900, 1800 a 1900 MHz) jsou podporovány také 3G sítě UMTS včetně rychlých dat HSDPA (nechybí samozřejmě ani GPRS a EDGE). Z dalších rozhraní je k dispozici USB a Bluetooth 2.0 včetně stereoprofilu A2DP.
Telefon má interní paměť 100 MB rozšiřitelnou paměťovými kartami microSD až do 8 GB. Kromě standardních funkcí poslouží také jako přehrávač MP3 a videa ve formátech MPEG-4, DivX a Xvid.
Při rozměrech 108 x 54 x 13 mm je LG jen o chlup silnější než Samsung SGH-i900 Omnia nebo Apple iPhone 3G. je však skoro o centimetr nižší než oba konkurenti a spolu se Samsungem také užší než iPhone. Hmotnost 109 g je nejnižší z trojice (Samsung 125 g a iPhone 3G 133 g).
Výrobce udává výdrž v pohotovostním režimu až 300 hodin nebo čtyřhodinovou dobu hovoru. Cena by se měla pohybovat kolem 9.000 Kč s DPH.

Dotykové ovládání v praxi
Předprodukční vzorek telefonu jsme měli krátce v rukou při jeho představení minulý týden. Dotykové ovládání funguje dobře, stejně jako u iPhone se obejdete bez stylusu a první dojem při psaní SMS zpráv byl rovněž pozitivní. LG integrovalo snad všechny myslitelné možnosti vkládání, takže si můžete vybrat z dotykové verze klasických numerických tlačítek, QWERTY klávesnice nápadně podobné té v iPhonu (dojde k přepnutí do horizontálního zobrazení) nebo kreslit písmena prstem na displej.
Obsluha menu a vůbec všech funkcí je promyšlená, dotyková tlačítka jsou dostatečně velká a celé rozhraní je velmi podobné tomu ve starším modelu LG Viewty. Odezva na dotyk je rychlá, jen je třeba si zvyknout na nutnost trochu většího tlaku na displej než je tomu u i iPhonu. Ovládání je celkově lepší než u přístrojů s operačním systémem Windows Mobile.


Obrázek o praktickém fungování telefonu si můžete udělat z videa serveru www.areamobile.de, které je dostupné na YouTube.

Televize
Představení telefonu probíhalo u Vltavy, nedaleko Čechova mostu, kde byla kvalita obrazu všech tuzemských programů výborná. Přístroj je vybavený poměrně dlouhou výsuvnou a naklápěcí anténou a při pohybu po místnosti či otáčení nedocházelo k výpadkům signálu. LG samozřejmě podporuje také EPG a správně zobrazuje znaky s českou diakritikou.
Vzhledem k podpoře standardu DVB-T, který je určen pro stacionární příjem televizního vysílání, lze předpokládat, že při jízdě například v městské hromadné dopravě nebude přehrávání zcela plynulé, kvůli přechodům mezi vysílači nebo husté zástavbě. S ohledem na pokrytí Prahy signálem DVB-T by zde ale nemuselo docházet k zásadním problémům, ale nezbývá než počkat na první testy finálních přístrojů.
Při sledování se obraz automaticky otočí na ležato a vyplňuje celou plochu širokoúhlého displeje. To platí pokud je vysílání širokoúhlé, v opačném případě jsou vidět černé okraje a proporce obrazu zůstavají zachované.
Podle výrobce by měl akumulátor zvládnout televizní produkci po dobu 2 - 3 hodin, což dává naději na zhruba jednodenní výdrž telefonu (sledování televize cestou do práce, využívání telefonních funkcí během dne a televize cestou z práce). Přístroj neumí televizní vysílání nahrávat (dokáže jen ukládat statické snímky) a neposlouží ani jako kapesní set-top box pro příjem televize na počítači.

Co si myslíme
Vzhledem k přešlapování kolem standardu DVB-H, který je pro mobilní příjem digitálního televizního vysílání přímo určený, může být představení telefonu s podporou DVB-T a poměrně velkým displejem trefou do černého. Je jasné, že za cenu kolem devíti tisíc korun nepůjde o masovou záležitost, i když prodejům může pomoci předvánoční období. Je pravděpodobné, že cena za několik měsíců o něco klesne.
První dojem z předprodukčních vzorků byl velmi dobrý a pokud bude příjem v Praze (a později snad i v dalších lokalitách) stejně kvalitní jako na místě kde probíhalo představení, bude KB770 opravdovou televizí na cesty.


První postřehy, video a fotografie přinesla také MobilMania.

Celý text...

Vodafone naděluje Internet do mobilu

Zpráva - Od 6. listopadu 2008 si mohou noví i stávající zákazníci mobilního operátora Vodafone aktivovat až šestkrát rychlejší připojení k Internetu z mobilního telefonu na půl roku zdarma. Poté zaplatí 177 Kč s DPH za měsíc (FUP 100 MB) nebo 17 Kč s DPH za den (FUP 5 MB).

K lítosti mnoha uživatelů neoznámil Vodafone na své tiskové konferenci 5. listopadu spuštění sítě třetí generace s nadstavbou HSDPA, ale jen zlevnění připojení k Internetu spolu se zrychlením načítání webových stránek a jejich optimalizací ro displeje mobilních telefonů.

Zrychlení a optimalizace
Budete-li přistupovat k Internetu ze svého mobilního telefonu prostřednictvím Vodafone Live, měli byste podle tvrzení operátora pocítit až šestinásobné zrychlení načítání stránek. To je způsobené jejich optimalizací před tím než si je stáhnete (tzv. rendering). Stránky obsahující fotografie a grafiku by se proto měly načítat rychleji než dříve (neboť dostanete jen data pro displej konkrétního telefonu), zatímco rychlost stažení čistě textového webu bude zřejmě obdobná. Řešení funguje podobně jako například v Javovém prohlížeči Opera Mini.
Před načtením stránky dojde také k optimalizaci a rozkladu stránky tak, aby byl displej telefonu využit co nejefektivněji. Stiskem tlačítka však bude možné zobrazit náhled plnohodnotné stránky a snadno vybrat sekci, kterou potřebujete.

Historie, záložky a vyhledávání
Portál Vodafone Live nově obsahuje možnost snadného uložení oblíbených stránek, prohlížení historie a rovněž snadné vyhledávání z titulní stránky. Tlačítka pro přístup k těmto funkcím jsou dostupná v záhlaví a zápatí prohlížené stránky.

Fungování a limity
Abyste využili všechny nabízené výhody, je nutné používat pro připojení k Internetu z mobilního telefonu nastavení pro WAP (APN wap). Internet samozřejmě můžete za stejnou cenu využívat také z jiného prohlížeče (Opera Mini) nebo prostřednictvím Javových aplikací (Skype, Jimm, Google Maps a další). Pookud chcete nadále využívat nastavení pro Internet (APN internet), platí všechny popsané výhody a ceny, kromě zrychleného načítání.
Pomocí mobilu lze na Internet přistupovat také z notebooku, o kterém platí totéž. Zde však rychle narazíte na omezení v podobě FUP (fair use policy). V případě Internetu do mobilu na měsíc je limit 100 MB, pro variantu na den pak 5 MB. Dojde-li k překročení FUP, rychlost bude snížena na 16 kb/s.

Ceny
Nabídka obsahuje tarify Internet v mobilu na den za 17 Kč s DPH, který lze aktivovat na 24 hodin jednou nebo opakovaně. O začátku a konci používání je uživatel informován SMS zprávou Hodí se především pro ty, kdo potřebují přistupovat k Internetu nárazově.
Pokud potřebujete mobilní internet více než 10 dní v měsíci, vyplatí se druhý tarif - Internet v mobilu na měsíc. Stojí 177 Kč s DPH měsíčně a při aktivaci do 31. ledna 2009 ho můžete používat šest měsíců zdarma. Sedm dní před ukončením bezplatného období budete
informováni SMS zprávou a můžete tarif zrušit, změnit nebo pokračovat v placené variantě. Načtení úvodní stránky Vodafone Live přitom není zpoplatněno. Při připojení ze zahraničí bude účtován standardní datový roaming, ale výhodou zůstává stále fungující optimalizace a tedy rychlejší načítání stránek.

Aktivace
O aktivaci služby může požádat jakýkoliv stávající nebo nový zákazník prostřednictvím internetové a mobilní samoobsluhy nebo telefonního operátora. Obě samoobsluhy se však od 6. listopadu do doby publikování této zprávy potýkaly s velkými problémy a službu bylo možné spolehlivě aktivovat pouze přes telefonního operátora. Proto jsme také neměli možnost novinky v praxi vyzkoušet.
Oba nové tarify lze používat k jakýmkoliv hlasovým tarifům a v nabídce nadále zůstávají také starší datové tarify (Připojení na stálo,
Připojení na skok nebo Připojení na dlouho).

Co si myslíme
Vodafone konečně pochopil, že při absenci 3G sítě musí konkurovat alespoň cenou. Telefónica, T-Mobile i U:fon nějakou formou rychlý (cca 1 Mb/s) mobilní Internet nabízí a Vodafone chtěl po svých zákaznících doposud skoro stejné peníze za třetinovou rychlost (EDGE až 236 kb/s, Připojení na stálo za 650 Kč s DPH, FUP 3 GB). Radost trochu kalí FUP, znemožňující rozumnou práci na notebooku. V době velkých příloh, YouTube a sdílení fotografií je 100 MB měsíčně prostě málo. Na druhou stranu mohou zákazníci sítě za poměrně slušné peníze bezstarostně využívat prakticky na jakémkoliv mobilním telefonu Skype, ICQ, Google Maps, ale také přístup k jízdním řádům, mobilnímu blogování nebo zprávám prostřednictvím RSS čtečky. Popularitu rychle získávají také mobilní onlinové hry.
Celý text...