U:fonův mobil aneb volání zadarmo

Recenze - Přes masivní kampaň mnoho lidí stále netuší, že vedle zavedených značek Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone funguje na našem trhu ještě čtvrtý mobilní operátor. Přitom je to už více než rok, kdy značka U:fon nabídla první služby. Klasické mobilní telefonování se k nim připojilo v létě.

Když společnost Mobilkom provozující síť U:fon v červnu oznámila spuštění svých hlasových mobilních služeb, její zástupci jedním dechem dodávali, že jsou určené především těm, kteří chtějí ušetřit. Volání s tarifem Za Nula s nulovým měsíčním paušálem a navíc zdarma do vlastní sítě tady opravdu ještě nebylo. U:fon samozřejmě nabízí také standardní tarify s měsíční platbou v řádu stokorun, my se však dále budeme zabývat pouze „nulovou“ variantou.

U:Fonova síť má zatím nejmenší pokrytí, ale stále se zlepšuje. Hluchá místa však zalepují také ostatní operátoři. Stav na konci září 2008.


Mapy pokrytí T-Mobile, Telefońiky O2 a Vodafone.

Háčky

Volání zdarma působí samozřejmě na první pohled výhodně. Před nákupem je však dobré zvážit některé aspekty, které s sebou síť tohoto mobilního operátora nese. Prvním z nich je zatím nejmenší pokrytí území České republiky. Není špatné, ale porovnáním zjistíte, že do leckterých oblastí U:fonův signál ještě nedorazil. Na rozšíření pokrytí firma usilovně pracuje, nicméně ani konkurence nespí.
Dalším faktorem je fungování samotné sítě. Jak jsme psali v Clicku 7/2008, nejde o klasickou technologii GSM, používanou ostatními českými mobilními operátory, ale CDMA na frekvenci 410 – 430 MHz. To přináší jisté výhody provozovateli sítě, ale zákazník je například odkázaný na pouhé dva mobilní telefony v nabídce. Běžně používané GSM přístroje tady nefungují a pokud byste si nakrásně dovezli kompatibilní aparát ze zahraničí, pravděpodobně nerozběhnete ani ten. My jsme testovali se základním modelem Ubiquam U-400, o němž bude řeč dále.
Fakt, že operátor působí na zdejším trhu jen cca rok a půl znamená, že výhoda v podobě volání zdarma do vlastní sítě je relativní. Počet lidí, kteří služeb U:fona v současnosti využívají je řádově menší než u Telefónicy, T-Mobilu či Vodafonu. Pravděpodobně tedy budete volat více mimo domovskou síť, než kdybyste byli zákazníkem některé ze zmíněné trojice společností.
Z tabulky porovnávající nejlevnější běžné paušály všech čtyř operátorů vyplývá, že se pro využívání U:fonova tarifu Za Nula musíte upsat na dva roky. To je však, s výjimkou Vodafonu, stejné jako u konkurence. Navíc zaplatíte aktivační poplatek 500 Kč (vše s DPH) a především 3.000 Kč za mobilní telefon. Ten dostanete u ostatních operátorů už za korunu nebo maximálně za stokoruny, nemluvě o široké nabídce bazarů. Pokud počáteční platby sečtete a vydělíte 24 měsíci, dostanete částku 145,83 Kč. A to je vlastně dvouletý měsíční paušál, který ovšem zaplatíte hned na začátku.
Na poslední potíž narazíte v okamžiku, kdy chcete vyjet za hranice naší vlasti. Kvůli nekompatibilitě telefonu si v zahraničních GSM sítích nezavoláte. Při letním oznámení mobilních služeb zástupci U:fona naznačovali možné řešení v podobě duální SIM a přístroje, který by u nás fungoval pouze v síti CDMA a v zahraničí se byl schopný domluvit se standardními GSM sítěmi roamingových partnerů. Ten však dosud není dostupný.

Pozitiva
Po první minutě účtuje U:fon po sekundách, což je výhodné především v porovnání s Telefónicou (viz tabulka). Také cena za volání do ostatních tuzemských sítí je nižší. Konkurence, proti tomu nabízí volné minuty nebo kredit na volání. Cena SMS je spolu s Vodafonem rovněž nejnižší, jen se po odeslání 250 zpráv za měsíc zvyšuje na veskrze průměrnou částku 1,50 Kč za SMS.
Hlavním trumfem čtvrtého operátora je však platba za příchozí volání z ostatních zdejších sítí ve výši 1 Kč, navíc s tarifikací od počátku hovoru po sekundách. Díky tomu lze snížit platby za volání až na nulu. Zjednodušeně řečenu to znamená, že při dané ceně musíte přijímat hovory z cizích sítí v délce téměř pětkrát vyšší než jsou odchozí hovory do stejných sítí.
Velmi rozumně jsou nastavené také ceny za hovory do zahraničí. Například na pevnou linku do kterékoliv ze sousedních zemí si zavoláte za 1,79 Kč/min a telefonát do USA vychází na 4,64 Kč/min což je v obou případech srovnatelné spíše s internetovou telefonií založené na protokolu SIP než nabídkou ostatních mobilních operátorů. Tarifikace je stejná jako v případě tuzemského provozu, po první minutě tedy platíte za každou provolanou sekundu.

Telefon
Služby U:fonova mobilu jsme tři týdny testovali se základním aparátem Ubiquam U-400. Na první pohled patří do kategorie nejlevnějších GSM přístrojů, takže se připravte na pasivní displej rozlišením 128 x 128 bodů, absenci fotoaparátu a vzhled podobný laciným Siemensům tak před pár lety.
Zmíněné věci nemusí být nutně na škodu. Aparát je malý a díky lacinému vzhledu a nekompatibilitě s GSM sítěmi o něj budou jen těžko mít zájem kapsáři. S ohledem na displej trochu zamrzí jen průměrná doba, po kterou Ubiquam vydrží fungovat na jedno nabití. Výrobce udává 200 hodin (8,3 dní), ale v praxi počítejte tak se čtyřmi až pěti dny.
Trochu rychlejší by mohla být odezva jednoduchého, ale přehledného menu. Po vstupu do něj máte na výběr z šesti ikon (Zprávy, Kontakty, Užitečnosti, Nastavení, Profily a Displej). Ty skrývají příslušné položky, už bez jakékoliv grafiky. Práci v menu zrychlují číselné klávesové zkratky.
Přístroj bez problémů zvládá základní operace. Do telefonního seznamu si můžete ukládat kontakty, SMS se ukládají do přístroje a síť podporuje také potvrzení o doručení zprávy, byť se ukládá jako samostatná položka do složky doručených zpráv. Z dalších funkcí je tady ještě budík, kalendář, hry, kalkulačka, světový čas nebo stopky. Podporovány jsou také profily, s jejichž pomocí telefon snadno přepnete třeba do režimu Schůzka nebo Tichý.
Aparát může posloužit rovněž pro připojení k Internetu, avšak pouze jako USB modem. Kabel si musíte dokoupit a nejvyšší rychlost 153 kb/s stačí tak pro kontrolu e-mailů.

Pro koho je
Nakonec nezbývá než souhlasit s U:fonem, protože jeho tarif Za Nula ve spojení s telefonem Ubiquam U-400 je skutečně určený především těm, kdo chtějí maximálně ušetřit. Nákup dvou přístrojů se vyplatí v okamžiku, kdy chcete často telefonovat třeba s babičkou, přítelkyní či dětmi a z nějakého důvodu není použitelná internetová telefonie. Zajímavé jsou rovněž ceny za volání do zahraničí, které by k nákupu mohly třeba přesvědčit podnikatele s intenzivními kontakty v cizině. Pokud patříte ke šťastlivcům, jimž volají ostatní a sami někam telefonují jen občas, můžete ušetřit díky platbám za příchozí hovory. Asi největší nevýhodou je nekompatibilita technologie CDMA, prozatím nefungující roaming a vysoká počáteční investice.

Fakta
U:fonův mobil Ubiquam U-400
- mobilní telefon
Sítě: CDMA 2000, 1x EVDO, Rev.A, 410 - 430 MHz
Displej: STN LCD 128 x 128 bodů/65.000 barev
Datová komunikace: USB, Internet, max. 153 kb/s
Udávaná doba hovoru/pohotovosti: až 150 min/až 200 h
Fotoaparát: ne
Video: ne
Hudba: polyfonní melodie (32 tónů)
Vkládání textu: prediktivní vkládání textu
Ovládání: alfanumerická klávesnice, čtyřsměrné navigační tlačítko se středovým potvrzováním, klávesy pro příjem a odmítnutí hovoru, dvě kontextová tlačítka
Obsah balení: mobilní telefon, akumulátor, SIM karta, nabíječka, český návod
Rozměry (š x v x h): 46 x 105 x 17 mm
Hmotnost: 80 g (včetně akumulátoru a SIM karty)
Cena: s tarifem Za Nula 3.000 Kč (bez DPH 2.521 Kč) + aktivační poplatek 500 Kč

Hodnocení
Pro: Nulová měsíční platba, volání zdarma v rámci sítě, nízké ceny za volání do zahraničí, platby za příchozí hovory z ostatních tuzemských sítí, jednoduchá obsluha telefonu.
Proti: Nekompatibilita s GSM sítěmi, malá nabídka telefonů, vysoká počáteční investice, horší pokrytí ČR signálem, nefunguje v zahraničí.
Hodnocení: 60 %
Kontakt: MobilKom, a. s., tel. 811 811 811
Web: www.ufon.cz

Porovnání běžně dostupných tarifů čtyř tuzemských mobilních operátorů s nejnižší měsíční platbou na konci září 2008. Všechny ceny s DPH.









































































OperátorU:fonTelefónica O2T-MobileVodafone
TarifZa nulaNeon SKredit 150 HITNabito 119 Po svém
Aktivační poplatek

500 Kč


95 Kč1 Kč0 Kč
Měsíční paušál0 Kč300 Kč178 Kč119 Kč
Volné minuty/kredit0 min40 min do všech sítí214,20 Kč119 Kč
Minuta volání do vlastní sítě0 Kč5,50 Kč, volání o víkendech a svátcích zdarma6,55 Kč6 Kč
Minuta volání do ostatních sítí4,90 Kč5,50 Kč6,55 Kč

6 Kč


Tarifikace60 + 1 s60 + 60 s60 + 30 s60 + 1 s
SMS1,19 Kč (prvních 250 SMS), pak 1,50 Kč1,50 Kč1,79 Kč1,19 Kč
Cena telefonu k tarifu3 000 Kč

1 Kč


1 Kč při útratě nejméně 250 Kč/měs., jinak 699 Kč577 Kč při závazku na šest měsíců
Délka závazku24 měsíců24 měsíců24 měsícůzáloha 500 Kč vratná po třech měsících
PoznámkaZa příchozí hovory z cizích sítí odměna 1 Kč/min.





Recenze byla připravena pro Click! 9-10/2008.

Žádné komentáře: